چگونه به کودکان پاداش بدهیم:

24 اکتبر, 2021 | دکتر شاهمیری | 2 Comments

چگونه به کودکان پاداش بدهیم:

مطب روانپزشکی دکتر شاهمیری

📢چگونه به کودکان پاداش بدهیم:

پاداش برای رفتار مطلوب، یک تقویت کننده محسوب می شود. کودک نسبت به کاری که انجام داده احساس خوبی پیدا می کند و در نتیجه این میل در او به وجود می آیدکه آن را تکرار کند. یک تقویت کننده می تواند هر چیزی باشد و خاصیت آن این است که در پی یک رفتار به کودک عرضه می شود و او را بر می انگیزد تا آن رفتار را تکرار کند. در واقع پاداش یک تحریک کننده است.

اولین باری که بچه ی کوچکتان می گوید: مامان یا بابا، شما با لبخند زدن یا در آغوش گرفتن او، حرف زدنش را تقویت می کنید. از خوشحالی در پوستتان نمی گنجید و بچه شما این را به خوبی حس می کند. در مقابل، اولین باری نیز که کودکتان از کابینت آشپزخانه بالا می رود و شیشه مربا را پیدا می کند، بالا رفتنش از کابینت با مزه مربا تقویت می شود. در هر دو مورد، رفتار اولیه اش با نتایج آن رفتار تقویت می شود.

انتخاب یک پاداش مناسب برای رفتار شایسته ی کودک همیشه آسان نیست. باید مانند یک کارآگاه با کمک هوش خود و کمی حدس، درست چیزی را که خوشحالش می کند، بیابید. پیشنهاد ما این است که از یک کودک بزرگتر بپرسید که چه دوست دارد. در نتیجه اطلاعاتی را که نیاز دارید، به دست می آورید و می توانید تصمیم نهایی را بگیرید.
ادامه دارد…
www.drshahmiri.com

کلینیک روانپزشکی دکتر شاهمیری

📢چگونه به کودکان پاداش بدهیم:

… برای کمک کردن به تصمیم گیری در مورد پاداش، خواسته های کودکتان را بررسی کنید. از آنجایی که تمایلات کودکان دائما تغییر می کند، بررسی را هر چند وقت یکبار تکرار کنید. از فرزندان خود بپرسید:

1- اگر بتوانید سه آرزو بکنید، آن ها چه هستند؟
2- اگر به اندازه ی مقادیر زیر پول داشته باشید، با آن ها چکار می کنید؟
10000 تومان
50000 تومان
100000 تومان
200000 تومان
یا بیشتر
3- اگر بنا باشد که فقط یک چیز از بابا بخواهید، آن چیست؟
4- اگر قرار باشد چیز خاصی را از مامان بخواهید، آن چیست؟
5- چه حق تازه ای را می خواهی به دست بیاوری(بیشتر تلویزیون تماشا کنی، دیرتر برای خواب به اتاقت بروی، و یا…)؟
6- چه برنامه ایی را می خواهی با دوستانت انجام دهی (به سینما بروی، بازی کنی، بستنی بخری یا…)؟

این بررسی یک فهرست کلی از پاداش های ممکن را در اختیار شما می گذارد. این پاداش ها را به دو فهرست تقسیم کنید.
در یکی از آن ها پاداش هایی را بنویسید که می توانید هر روز به فرزندتان بدهید، و در دیگری مواردی را بنویسید که برای پیشرفت های هفتگی یا ماهیانه مناسبند. برای نمونه:

پاداش های روزانه: کلوچه| بستنی
پاداش های هفتگی: کتاب | فیلم سینمایی
پاداش های ماهیانه: عروسک | اسباب بازی.

به پاداش ها تنوع ببخشید:
راهبردهایی برای موثرتر کردن مجموعه پاداش های شما وجود دارد. یکی از آن ها متنوع کردن پاداش هاست تا جاذبه ی خود را از دست ندهند. حمید از اینکه هر بار به جای خیس کردن شلوارش به توالت می رفت، یک حیوان کوچک پلاستیکی جایزه می گرفت، خیلی هیجان زده بود و کم کم تعداد زیادی از آن ها را به دست آورد. اما پس از چند هفته علاقه اش نسبت به این اسباب بازی کاهش یافت.

انواع گوناگونی از پاداش ها را از فهرستی که تهیه کرده اید انتخاب کنید. سپس هر بار نوعی از آن ها را به کار ببرید. برای نمونه گاهی یک کادو بدهید، گاهی یک برنامه تفریحی برایش بریزید و یا حق و امتیاز خاصی را به او بدهید. در مواقعی که امکانش برایتان هست، پاداش ها را طوری انتخاب کنید که با رفتارهایی که قصد تقویت انها را دارید متناسب باشند .مثلا برای کودکی که صبح برای رفتن به مدرسه سرحال است ،اجازه دهید شب نیم ساعت دیرتر بخوابد.


📢چگونه به کودکان پاداش بدهیم:

همیشه به سرعت به قولتان عمل کنید. یک کودک بخصوص اگر خیلی کوچک باشد، به تکمیل نشدن یا به تاخیر افتادن یک پاداش وعده داده شده، بسیار حساس است. کاری را که از عهده انجامش بر نمی آیید، تعهد نکنید و در عین حال چیزی را جایگزین پاداشی که قولش را داده اید، نکنید. وقتی قول چیزی را دادید، پای آن بایستید. کودک شما باید بداند، که آن چه از شما انتظار دارد، انجام می دهید.

به خاطر داشته باشید: این کار وقت می گیرد.
تغییر دادن رفتار یک کودک نیازمند به وقت و انگیزه های صحیح است. در مراحل نخست، برای هر پیشرفتی پاداش بدهید و از پاداش برای شکل دادن رفتار جدید استفاده کنید(بعداً برای حفظ رفتار جدید به تقویت کمتری احتیاج دارید.)

reference:good behavior:over1200 sensible solution to your childs problem from birth to age

twelve.Garber,Marianne Daniels Spizman,Robyn Freedman

www.drshahmiri.com

Write Reviews

Leave a Comment

Please Post Your Comments & Reviews

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 Comments & Reviews